Talha KILIÇ | UZAKTAN EĞİTİM

İnsan Büyüme Hormonunu (HGH) Doğal Olarak Artırmanın 5 Yolu

İnsan Büyüme Hormonunu (HGH) Doğal Olarak Artırmanın 5 Yolu

İnsan büyüme hormonu (HGH), hipofiz beziniz tarafından üretilen önemli bir hormondur.

Büyüme hormonu (GH) olarak da bilinir, Büyüme, vücut kompozisyonu, hücre onarımı ve metabolizmada önemli bir rol oynar.

HGH ayrıca kas büyümesini, gücünü ve egzersiz performansını artırırken, yaralanma ve hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Düşük HGH seviyeleri yaşam kalitenizi düşürebilir, hastalık riskinizi artırabilir ve kilo almanıza neden olabilir.

Optimal seviyeler kilo verme, yaralanma sonrası iyileşme ve atletik antrenman sırasında özellikle önemlidir.

İlginç bir şekilde, diyetiniz ve yaşam tarzı seçimleriniz HGH seviyenizi önemli ölçüde etkileyebilir.

İşte insan büyüme hormonu (HGH) seviyelerini doğal olarak artırmanın 5 kanıta dayalı yolu.

1. Vücut yağ oranınızı azaltın.

Göbeğinizdeki yağ oranı miktarı doğrudan HGH üretiminizle ilgilidir.

Daha yüksek seviyelerde göbek yağına sahip olanlar muhtemelen HGH üretimini bozacak ve hastalık riskini artıracaktır.

Bir çalışma, kontrol grubuna göre üç kat daha fazla göbek yağına sahip olanların HGH miktarının yarısından daha azına sahip olduğunu gözlemledi.

Başka bir çalışma, 24 saatlik HGH salınımını izledi ve daha fazla abdominal yağ olanlarda büyük bir düşüş buldu.

İlginç bir şekilde, araştırmalar aşırı vücut yağının erkeklerde HGH düzeylerini daha fazla etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, vücut yağını düşürmek her iki cinsiyet için de hala önemlidir.

Dahası, bir araştırma, obeziteye sahip kişilerin daha düşük HGH ve IGF-1 seviyelerine sahip olduğunu buldu - büyüme ile ilgili bir protein. Önemli miktarda kilo verdikten sonra seviyeleri normale döndü.

Göbek yağı en tehlikeli depolanmış yağ türüdür ve birçok hastalıkla bağlantılıdır. Göbek yağını kaybetmek, HGH seviyenizi ve sağlığınızın diğer yönlerini optimize etmenize yardımcı olacaktır.


2. Aralıklı olarak oruç

Araştırmalar, oruç tutmanın HGH seviyelerinde büyük bir artışa yol açtığını gösteriyor.

Bir çalışma, 3 günde hızlı, HGH seviyelerinin %300'ün üzerinde arttığını buldu. 1 hafta oruç tuttuktan sonra, %1,250 oranında muazzam bir artış gösterdi.

Diğer çalışmalar, sadece 2-3 gün oruç tuttuktan sonra iki veya üç HGH seviyeleri ile benzer etkiler buldu.

Ancak sürekli oruç tutmak uzun vadede sürdürülebilir değildir. Aralıklı oruç, yemeyi kısa sürelerle sınırlayan daha popüler bir diyet yaklaşımıdır.

Birden fazla aralıklı oruç tutma yöntemi mevcuttur. Yaygın bir yaklaşım, 16 saatlik oruçla günlük 8 saatlik yemek aralığıdır. Bir diğeri, haftada 2 gün sadece 500-600 kalori yemeyi içerir.

Aralıklı oruç, HGH seviyelerini iki ana yoldan optimize etmeye yardımcı olabilir. İlk olarak, HGH üretimini doğrudan etkileyen vücut yağını düşürmenize yardımcı olabilir.

İkincisi, yemek yediğinizde insülin salındığından, insülin seviyenizi günün büyük bölümünde düşük tutacaktır. Araştırmalar, insülin artışlarının doğal büyüme hormonu üretiminizi bozabileceğini gösteriyor.

Bir çalışma, oruç gününde HGH seviyelerinde yemek yeme gününe kıyasla büyük farklılıklar gözlemledi.

12-16 saatlik daha kısa oruçlar da yardımcı olabilir, ancak etkilerini tam gün oruçlarla karşılaştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Bir arginin takviyesi deneyin

Tek başına alındığında arginin HGH'yi artırabilir.

Çoğu insan egzersizin yanında arginin gibi amino asitleri kullanma eğiliminde olsa da, bazı çalışmalar HGH seviyelerinde çok az artış olduğunu veya hiç olmadığını gösteriyor.

Bununla birlikte, araştırmalar, kendi başına - herhangi bir egzersiz yapmadan - arginin almanın bu hormonun seviyelerini önemli ölçüde artırdığını gözlemlemiştir.7

Diğer egzersiz dışı çalışmalar da HGH'yi artırmak için arginin kullanımını desteklemektedir.

Bir çalışma, vücut ağırlığının kilogramı başına 45 veya 114 mg arginin (kg başına 100 veya 250 mg) veya günde yaklaşık 6-10 veya 15-20 gram almanın etkilerini inceledi.

Düşük doz için bir etki bulamadı, ancak daha yüksek dozu alan katılımcılar uyku sırasında HGH seviyelerinde yaklaşık %60 artış yaşadılar.

4. Şeker alımınızı azaltın

İnsülindeki bir artış, daha düşük HGH seviyeleri ile ilişkilidir.

Rafine karbonhidratlar ve şeker en çok insülin seviyelerini yükseltir, bu nedenle alımınızı azaltmak, büyüme hormonu seviyelerini optimize etmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışma, sağlıklı insanların şeker hastalarına göre 3-4 kat daha yüksek HGH seviyelerine ve ayrıca bozulmuş karbonhidrat toleransına ve insülin fonksiyonuna sahip olduğunu buldu.

Doğrudan insülin seviyelerini etkilemenin yanı sıra, aşırı şeker alımı kilo alımı ve obezitede önemli bir faktördür ve bu da HGH seviyelerini etkiler.

Bununla birlikte, ara sıra tatlı tüketimi uzun vadede HGH seviyenizi etkilemeyecektir.

Yediklerinizin sağlığınız, hormonlarınız ve vücut kompozisyonunuz üzerinde derin bir etkisi olduğu için dengeli bir diyet yapmayı hedefleyin.

5. Yatmadan önce çok yemeyin

Vücudunuz, özellikle geceleri doğal olarak önemli miktarda HGH salgılar.

Çoğu öğünün insülin seviyelerinde artışa neden olduğu göz önüne alındığında, bazı uzmanlar yatmadan önce yiyeceklerden kaçınmayı öneriyor.

Özellikle, yüksek karbonhidratlı veya yüksek proteinli bir yemek insülininizi artırabilir ve potansiyel olarak geceleri salınan HGH'nin bir kısmını bloke edebilir.

Bu teori üzerinde yetersiz araştırma olduğunu unutmayın.

Bununla birlikte, insülin seviyeleri normalde yemekten 2-3 saat sonra düşer, bu nedenle yatmadan 2-3 saat önce karbonhidrat veya protein bazlı yemeklerden kaçınmayı deneyebilirsiniz.

info@talhakilic.com

Mail 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Whatsapp 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Hafta içi 09:00-18:00