Talha KILIÇ | UZAKTAN EĞİTİM

Düşük testosteronu artırmak için en iyi yiyecekler

Düşük testosteronu artırmak için en iyi yiyecekler


Düşük testosteronu olan kişiler zencefil, yağlı balık ve bazı sebzeler gibi belirli yiyecekleri yiyerek seviyelerini yükseltebilirler.
Testosteron, doğurganlık, cinsel işlev, kemik sağlığı ve kas kütlesinde rol oynayan bir erkek cinsiyet hormonudur.
Bir kişinin testosteron seviyesi yaşla birlikte doğal olarak düşecektir - yılda yüzde 1 ila 2 - ancak bazı tıbbi durumlar, yaşam tarzı seçimleri ve diğer faktörler vücuttaki bu hormonun miktarını etkileyebilir.
Bazı tıbbi tedaviler, özellikle genç erkeklerde düşük testosteron seviyelerini yükseltebilir, ancak bir kişi aynı zamanda diyet ve yaşam tarzında bazı değişiklikler yaparak vücudu daha fazla üretmeye teşvik edebilir.
Bu yazıda, testosteron seviyelerini artırmak için en iyi yiyecekleri listeliyoruz. Ayrıca, testosteron üretimini artırmak için kaçınılması gereken ürünleri ve diğer yolları da açıklıyoruz.


1-ZENCEFİL


İnsanlar zencefili yüzyıllardır tıbbi ve mutfak amaçlı kullanmışlardır. Modern araştırmalar, bu kökün erkeklerde doğurganlığı artırabileceğini göstermektedir.

2012 çalışmasının bulgularına göre, 3 ay boyunca günlük zencefil takviyesi almak, doğurganlık sorunları olan 75 yetişkin erkek katılımcıdan oluşan bir grupta testosteron seviyelerini yüzde 17,7 artırdı. Araştırmacılar, zencefilin sperm sağlığını başka şekillerde de iyileştirebileceğini öne sürdü.

2013'teki bir çalışmanın araştırmacıları, zencefilin sadece 30 günde testosteron ve antioksidan seviyelerini artırdığını bildirdi.2-İSTİRİDYEİstiridye, porsiyon başına diğer yiyeceklerden daha fazla çinko içerir ve çinko, sperm sağlığı ve üreme işlevi için önemlidir.

Şiddetli çinko eksikliği olan erkekler, vücudun yeterli testosteron üretmediği hipogonadizm geliştirebilir. Ayrıca iktidarsızlık veya gecikmiş cinsel olgunlaşma yaşayabilirler.

İnsanlar minerali şuralarda da bulabilirler:

diğer kabuklu deniz ürünleri
kırmızı et
kümes hayvanları
fasulye
fındık
Çinko ve bakırın emilim için rekabet ettiğini unutmamak önemlidir. Her iki mineralden de çok fazla tüketmekten kaçınmak için takviyeleri seçerken dikkatli olun.


3-NAR

Nar, doğurganlığın ve cinsel işlevin asırlık bir sembolüdür ve antioksidan seviyeleri kalp sağlığını ve stresi azaltmayı destekleyebilir.

Ayrıca, 2012'de yapılan bir araştırmanın sonuçları, narın erkeklerde ve kadınlarda testosteron seviyelerini artırabileceğini göstermektedir. Altmış sağlıklı katılımcı, 14 gün boyunca saf nar suyu içti ve araştırmacılar, tükürüklerindeki testosteron seviyelerini günde üç kez test etti.

Çalışma süresinin sonunda, hem erkek hem de kadın katılımcılar tükürük testosteron seviyelerinde ortalama yüzde 24 artış gösterdi. Ayrıca ruh hali ve kan basıncında iyileşmeler yaşadılar.


4-YAPRAKLI YEŞİL SEBZELER


Ispanak, pazı ve lahana gibi sebzeler, vücudun testosteron seviyesini artırabilecek bir mineral olan magnezyum açısından zengindir.

2011'den bir çalışmanın yazarları, 4 hafta boyunca magnezyum takviyesi almanın, hareketsiz katılımcıların ve sporcuların testosteron seviyelerinde bir artışa neden olduğunu buldu. Testosteron artışları, aktif katılımcılarda daha fazlaydı.

5- BALIK VE BALIK YAĞI
Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, insanların haftada iki kez deniz ürünleri yemelerini tavsiye ediyor. Yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin oldukları için özellikle faydalı olabilir. Bir kişi ayrıca balık yağı veya omega-3 takviyeleri alarak yağ asidi seviyelerini artırabilir.

2016 yılında yapılan hayvan temelli bir araştırmanın sonuçları, balık yağının, köpeklerde yağ asidi profillerini iyileştirerek meni kalitesini ve serum testosteron seviyelerini artırabileceğini göstermektedir. Farelerde yapılan bir çalışma da benzer bulgular bildirdi.


6-SOĞANLAR
Soğan, kalbi desteklemekten belinizi inceltmeye kadar birçok sağlık yararı sağlayabilir. Aynı zamanda çeşitli besin ve antioksidanların iyi kaynaklarıdır.


Ayrıca soğan, düşük testosteron seviyelerini artırabilir. Sıçan modeli ile 2012 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, 4 hafta boyunca günlük taze soğan suyu alımının, serum toplam testosteron düzeylerini önemli ölçüde artırdığını bulmuşlardır.

Bununla birlikte, insanlardaki etkilerin belirlenmesi daha fazla araştırma gerektirecektir.

info@talhakilic.com

Mail 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Whatsapp 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Hafta içi 09:00-18:00