Talha KILIÇ | UZAKTAN EĞİTİM

Su Neden Önemlidir? Su İçmek İçin 10 Neden

Su Neden Önemlidir? Su İçmek İçin 10 Neden

Suyun sağlığınız için çok önemli olduğu düşüncesi yaygındır. Ama neden?

Bu madde vücut ağırlığınızın çoğunluğunu oluşturur ve aşağıdakiler dahil birçok önemli işlevde yer alır:

-Atıkları vücudunuzdan dışarı atmak

-Vücut ısısını düzenlemek

-Beyninin çalışmasına yardım etmek

Sadece sıvı alımını sudan (h2o) değil yiyeceklerde aynı zamanda günlük su alımınıza küçük bir miktar katkıda bulunur.

Suyun sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği daha fazla yol öğrenmek için okumaya devam edin.


1.Tükürük oluşumuna yardımcı olur

Su, tükürüğün ana bileşenidir. Tükürük ayrıca az miktarda elektrolit, mukus ve enzimler içerir. Katı yiyecekleri parçalamak ve ağzınızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir.


2.Vücut ısınızı düzenler

Vücudunuzun sıcaklığını korumak için sulu kalmak çok önemlidir. Vücudunuz fiziksel aktivite sırasında ve sıcak ortamlarda terle su kaybeder.

Teriniz vücudunuzu serin tutar, ancak kaybettiğiniz suyu yenilemezseniz vücut ısınız yükselir. Bunun nedeni vücudunuzun susuz kaldığında elektrolitleri ve plazmayı kaybetmesidir.

Normalden daha fazla terliyorsanız, su kaybını önlemek için bol su içtiğinizden emin olun.


3.Dokularınızı, omuriliğinizi ve eklemlerinizi korur

Su tüketimi eklemlerinizi, omuriliğinizi ve dokularınızı yağlamaya ve yastıklamaya yardımcı olur. Bu, fiziksel aktiviteden zevk almanıza ve artrit gibi durumların neden olduğu rahatsızlığı azaltmanıza yardımcı olacaktır.


4. Terleme, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkların atılmasına yardımcı olur

Vücudunuz terlemek, idrar yapmak ve bağırsak hareketleri yapmak için su kullanır.

Ter, egzersiz yaparken veya sıcak havalarda vücut ısısını düzenler. Kaybedilen sıvıyı geri kazanmak için suya ihtiyacınız var.

Ayrıca sağlıklı dışkıya sahip olmak ve kabızlığı önlemek için sisteminizde yeterli suya ihtiyacınız var.

Böbrekleriniz, idrara çıkma yoluyla atıkları filtrelemek için de önemlidir. Yeterli su alımı böbreklerinizin daha verimli çalışmasına ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.


5. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

Fiziksel aktivite sırasında bol su içmek çok önemlidir. Sporcular, fiziksel aktivite sırasında yüzde 6 ila 10'a kadar terleyebilir.

Hidrasyon aynı zamanda gücünüzü, gücünüzü ve dayanıklılığınızı da etkiler.

Dayanıklılık antrenmanına veya basketbol gibi yüksek yoğunluklu sporlara katılıyorsanız, dehidrasyonun etkilerine daha duyarlı olabilirsiniz.

Yeterli su olmadan sıcakta egzersizin olumsuz etkileri, düşük kan basıncı ve hipertermi gibi ciddi tıbbi koşulları içerebilir. Aşırı dehidrasyon nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.


6. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur

Lif yemek, kabızlığı önlemenin tek yolu değildir. Bağırsak hareketlerinizin yeterince su içermesi için su alımınızı sürdürmeniz de önemlidir.

Yeterince su, magnezyum ve lif tüketmezseniz kabızlık yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir.

Zaten kabızsanız, karbonatlı su ve sade soda içmenin semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabileceğini görebilirsiniz.


7. Sindirime yardımcı olur

Bazılarının inandığının aksine uzmanlar, yemekten önce, yemek sırasında ve sonrasında su içmenin vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri daha kolay parçalamasına yardımcı olacağını onaylıyor. Bu, yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmenize ve öğünlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırmalar, vücudun; ister daha katı ister daha fazla sıvı olsun, yiyecek ve mide içeriklerinin kıvamındaki değişikliklere uyum sağladığını gösteriyor.


8. Besin emilimine yardımcı olur

Su, yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olmanın yanı sıra, yiyeceklerinizden vitaminleri, mineralleri ve diğer besinleri de çözmenize yardımcı olur. Daha sonra bu vitamin bileşenlerini kullanmak için vücudunuzun geri kalanına iletir.


9. Kilo vermenize yardımcı olur

Çalışmalar, hem aşırı kilolu kızlarda hem de kadınlarda vücut yağı ve kilo kaybını içme suyuyla ilişkilendirdi. Diyet yaparken ve egzersiz yaparken daha fazla su içmek sadece fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.


10. Kan oksijen dolaşımını iyileştirir

Su, tüm vücudunuza yararlı besinler ve oksijen taşır. Günlük su alımınıza ulaşmak, dolaşımınızı iyileştirecek ve genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.


KAYNAKLAR:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28343939/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12352219/


info@talhakilic.com

Mail 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Whatsapp 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Hafta içi 09:00-18:00