Talha KILIÇ | UZAKTAN EĞİTİM

Yağ Yakmanıza Yardımcı Olacak 5 Sağlıklı Yiyecek

Yağ Yakmanıza Yardımcı Olacak 5 Sağlıklı Yiyecek

Metabolizma hızınızı artırmak vücut yağ oranınızı düşürmeye yardımcı olabilir.
Bununla birlikte, piyasadaki "yağ yakıcı" takviyelerin çoğu ya güvensizdir, etkisizdir ya da her ikisidir.
Neyse ki, birkaç doğal yiyecek ve içeceğin metabolizmanızı hızlandırdığı ve yağ yakımını teşvik ettiği gösterilmiştir.
İşte yağ yakmanıza yardımcı olacak 5 sağlıklı yiyecek.

1. Balık
Somon, ringa balığı, sardalya, uskumru ve diğer yağlı balıklar, iltihabı azalttığı ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen omega-3 yağ asitleri içerir.

Ek olarak, omega-3 yağ asitleri vücut yağınızı azaltmaya yardımcı olabilir.
44 yetişkinde yapılan altı haftalık bir çalışmada, balık yağı takviyeleri alan kişiler ortalama 0,5 kilo yağ kaybetti ve yağ depolamayla ilişkili bir stres hormonu olan kortizolde bir düşüş yaşadı.
Dahası, balık mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Sindirim proteini, daha fazla tokluk hissine yol açar ve metabolik hızı yağ veya karbonhidratları sindirmekten önemli ölçüde daha fazla artırır.
Yağ kaybını artırmak ve kalp sağlığını korumak için, haftada en az iki kez diyetinize en az 100 gram balık ekleyin.

2.Kahve
Kahve, dünya çapında en popüler içeceklerden biridir.

Ruh halini iyileştirebilen ve zihinsel ve fiziksel performansı iyileştirebilen harika bir kafein kaynağıdır.
Dahası, yağ yakmanıza yardımcı olabilir.
Dokuz kişiyi içeren küçük bir çalışmada, egzersizden bir saat önce kafein alanlar neredeyse iki kat daha fazla yağ yaktılar ve kafeinsiz gruba göre %17 daha uzun süre egzersiz yapabildiler.
Araştırmalar, tüketilen miktara ve bireyselliğe bağlı olarak kafeinin metabolik hızı  %3-13 artırdığını göstermiştir.
Bir çalışmada, insanlar 12 saat boyunca her iki saatte bir 100 mg kafein aldı. Zayıf olan yetişkin insanlar, çalışma süresi boyunca ortalama 150 ekstra kalori yaktılar ve daha önce obez yetişkinler, çalışma süresi boyunca 79 ekstra kalori yaktılar.
Kaygı veya uykusuzluk gibi potansiyel yan etkiler olmadan kafeinin yağ yakıcı faydalarından yararlanmak için günde 100-400 mg hedefleyin. Bu, yaklaşık olarak 1–4 fincan kahvede bulunan miktardır.

3. Yumurta
Yumurtalar sağlıklı beslenmenin merkezidir.

Yüksek kolesterol içeriği nedeniyle yumurta sarısından kaçınılsa da, bütün yumurtaların aslında hastalık riski yüksek olanlarda kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Ek olarak, yumurta kilo verdiren bir besindir.
Araştırmalar, yumurta bulunan kahvaltının açlığı azalttığını ve aşırı kilolu ve obez bireylerde birkaç saat tokluk hissini teşvik ettiğini göstermiştir
21 erkek üzerinde yapılan kontrollü sekiz haftalık bir çalışmada, kahvaltıda üç yumurta yiyenler, simitle kahvaltı yapan gruba kıyasla, günde 400 daha az kalori tüketmiş ve vücut yağında %16 daha fazla azalma olmuştur.
Yumurta aynı zamanda harika bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır ve çeşitli araştırmalara göre metabolizma hızını yemekten birkaç saat sonra yaklaşık  %20-35 oranında artırır.
Aslında, yumurtaların bu kadar doyurucu olmasının nedenlerinden biri, protein sindirimi sırasında ortaya çıkan kalori yakma artışından kaynaklanıyor olabilir.
Haftada birkaç kez üç yumurta yemek, sizi tok ve tatmin ederken yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

4.Hindistancevizi yağı
Hindistan cevizi yağı sağlık açısından faydalıdır.

Diyetinize hindistancevizi yağı eklemek, kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra "iyi" HDL kolesterolü artırıyor ve trigliseritlerinizi düşürüyor.
Bir çalışmada, normal diyetlerine günde 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ekleyen obez erkekler, başka herhangi bir diyet değişikliği yapmadan veya fiziksel aktivitelerini artırmadan bellerinden ortalama 2,5 cm kaybetti.
Bununla birlikte, bazı araştırmalar metabolizmayı hızlandıran etkilerinin zamanla azalabileceğini göstermektedir.
Çoğu yağın aksine, hindistancevizi yağı yüksek sıcaklıklarda sabit kalır ve bu da onu yüksek ısıda pişirme için ideal kılar.
Günde 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı tüketmek, yağ yakımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir. Bir çay kaşığıyla başlayıp durumunuza göre herhangi bir sindirim rahatsızlığından kaçınmak için miktarı kademeli olarak artırın.

5.Yeşil çay
Yeşil çay, sağlık için mükemmel bir içecek seçimidir.

Araştırmalar, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olabileceğini saptamıştır.
Yeşil çay, makul miktarda kafein sağlamanın yanı sıra, yağ yakmayı ve göbek yağı kaybını destekleyen bir antioksidan olan mükemmel bir Epigallokateşin Gallat (EGCG) kaynağıdır.
Öte yandan, bazı araştırmalar yeşil çay veya yeşil çay ekstraktının metabolizma veya kilo kaybı üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını bulmuştur
Çalışma sonuçlarındaki farklılık göz önünde bulundurulduğunda, yeşil çayın etkileri muhtemelen kişiden kişiye değişir ve tüketilen miktara da bağlı olabilir.

KAYNAKLAR:
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-7-31

info@talhakilic.com

Mail 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Whatsapp 7/24 Destek

+90 531 708 96 87

Hafta içi 09:00-18:00